Kanal V

UMKE 7 Gün 24 Saat Göreve Hazır

ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİBİ… DOKTOR VE HEMŞİRE GİBİ SAĞLIK PERSONELİNDEN OLUŞAN UMKE GÖREVLİLERİ, KAZADAN DOĞAL AFETLERE KADAR, KURTARMA OPERASYONLARINDA VATANDAŞLARIN YARDIMINA YETİŞİYOR. BELİRLİ ARALIKLARDA TATBİKAT YAPAN UMKE GÖREVLİLERİ, KAZAZEDELERİN GÜVENİLİR BİR ŞEKİLDE TAHLİYE VE SEVKİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞIYOR.

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri, kurulduğu günden bu yana vatandaşların güvenini sağlamayı sürdürüyor. 

Kaza ve doğal afetlerde kurtarma operasyonlarını gerçekleştiren UMKE görevlileri, yıl boyunca gerçekleştirilen tatbikatlarında senaryo gereği kurtarma operasyonları yapıyor.  

Tatbikatlar Gerçeğinden Farksız 

Döşemealtı İlçesi’ndeki Güver Uçurumu’nda gerçekleşen tatbikatlar gerçeği aratmıyor. 

Tüm güvenlik önlemini alan ekip, kayalıklarda mahsur kalan yaralı için zamanla yarışıyor.

Yaralının yanına ulaşan ekip önce ilk müdahaleyi yapıyor, ardından sedyeyle alarak makaralı bir sistemle yukarı çekiyor. 

Türkiye’nin En Zengin Donanımına Sahip 

Tabi ki bu başarılı operasyonlar, eğitim yanında zengin bir teçhizatla gerçekleştiriliyor. UMKE’ye ait 450 metrekarelik depoda 500 çeşit teknik ve medikal donanım mevcut.  

120 kişilik ekipte görev almak için gönüllü olan kursiyerler de var. 

Temel yaşam desteği, enkaz güvenliği, temel kampçılık, afete yaklaşım gibi konularda 3 günlük teorik eğitim alan gönüllüler, uzman ve pratisyen hekimler, hemşire, sağlık memurları, paramedik ve sağlık teknisyenlerinden oluşuyor. 


Haber'e ait Video


5 Ekim 2017 tarihinde Türkiye ve Antalya gündeminde başlıca öne çıkan gelişmeler.

5 Ekim 2017 tarihinde dünyada yaşanmış başlıca olaylar.

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.