Kanal V

O İddialar Asılsız Çıktı

TÜRKİYE'NİN AKDENİZ KIYILARINI ZİYARET EDEN RUS TURİST SAYISI 2 MİLYONU AŞTI. MOSKOVA'DA YAYIN YAPAN BAZI GAZETELERİN "ANTALYA OTELLERİNDE BULAŞICI SALGIN HASTALIK VAR." İFTİRASI RUS TURİSTLERİ KORKUTTU AMA HABERLERDEKİ İDDİALAR ASILSIZ ÇIKTI. O İDDİALARA HEM ANTALYA VALİSİ MÜNİR KARALOĞLU'NDAN HEM DE RUSYA İNSAN SAĞLIĞI VE TÜKETİCİ HAKLARI KORUMA KURUMU BAŞKANI ANNA POPOVA'DAN YALANLAMA GELDİ.

Antalya bölgesi otellerinde tatil yapan birkaç Rus turistin "Koksaki" olarak bilenen virüs bulgusuna rastlandığı duyuruldu. 

Ardından yine Rusya'daki saygın İzvestiya gazetesi "Türkiye salgını gizliyor" başlığıyla yeni bir "Koksaki" virüsü haberi kaleme aldı. Haberde Kemer, Belek ve Side başta olmak üzere otellerde tatile gelen Rus turistlerin hastalığa yakalanarak zamanından önce tatillerini yarıda kesmek durumunda kaldıkları iddia edildi. 

Moskova'da her geçen gün "Türkiye'de Koksaki salgını var" haberleri yayılırken, Türkiye'nin bu durumu örtbas etmek istediği savunuldu. 

Rusya'da yayılan söylentiler üzerine resmi RİA ajansına açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Bölge Müdürü İbrahim Acar, Rusya'da çıkan salgın haberlerinin asılsız olduğunu açıkladı. 

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Hakları Koruma Kurumu Başkanı Anna Popova, Türkiye'de herhangi bir salgın olduğuna dair bulguya rastlamadıklarını açıkladı. 

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, kentte tatil yapan turistleri tedirgin edecek bir salgın hastalık durumunun kesinlikle olmadığının altını çizdi.

"Böyle bir durum Antalya’da söz konusu değil. Sadece birkaç münferit olay var. Sağlık kuruluşlarımızın otellerimizde yaptığı çalışmalar neticesinde daha çok misafirlerimizin kendi ülkelerinden ya da gelirken uçakta veya havalimanından getirdiği viral bir olay. Antalya’da otel ve tesislerimizi ilgilendiren bir salgın durumu kesinlikle söz konusu değildir"


Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.