Kanal V

Motorlu Taşıt Sayısı 1 Milyona Dayandı

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU VERİLERİNE GÖRE TURİZMİN BAŞKENTİ ANTALYA, MOTORLU KARA TAŞITI SAYISINDA 4’ÜNCÜ SIRADA YER ALIYOR. 2.3 MİLYON NÜFUSA SAHİP KENTTE NEREDEYSE HER 2 KİŞİDEN 1’İNE MOTORLU KARA TAŞITI DÜŞERKEN, MOTOSİKLET SAYISINDA DA ANTALYA YİNE İLK 3’TE YER ALIYOR.

Antalya nüfusu son 10 yılda neredeyse 3’te 1 oranında arttı. Turizm, ticaret ve tarımın öncü illerinden olan kentin nüfusu göçlerle birlikte bugün 2.3 milyonu buldu. 

Ekonomik durumdaki iyileşme, nüfusla birlikte motorlu kara taşıtı sayısını da paralel oranda artmasını sağladı.

Antalya’da kullanılan motorlu kara taşlarının yüzde 46’sını otomobiller, yüzde 26’sını motosikletler, yüzde 17’sini kamyonetler ve geri kalan yüzde 11’ini ise diğer araçlar oluşturdu.

 

Araç sayısı arttıkça da özellikle sürücülerden kaynaklanan kaza sayıları da artış gösteriyor. Antalya’da 2017 yılı ilk 5 ayında toplam 5 bin 600 trafik kazasında en az 49 kişi yaşamını yitirdi 4 bin 100 kişi yaralandı. Kazaların yüzde 85’i sürücülerin hatalarından kaynaklandı. 

 

Antalya önümüzdeki Temmuz ya da Ağustos ayında motorlu taşıt sayısında 1 milyon barajını aşmış olacak. Yerel yönetimler, karayolları ya da emniyet gibi kolluk kuvvetlerinin ulaşımla ilgili çalışmaları, artan araç sayısıyla birlikte daha da hız kazanacak.

Bir not, Antalya’da sadece geçtiğimiz ay 25 bin araç el değiştirdi. Tabi ki en fazla beyaz renk tercih edildi.  


Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.