Kanal V

MHP Genel Başkanı Bahçeli: Abdullah Gül Sağın Solun Dolduruşuna Gelmemelidir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Abdullah Gül’ün böyle bir süreçte ’ben adayım’ diye ortaya çıkması izah edilebilecek bir durum değildir. Sağın, solun dolduruşuna gelmemesinde yarar vardır” dedi.


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya gelerek temsilcilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Toplantıda İhlas Medya Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar’ın yanı sıra çok sayıda temsilci yer aldı. Türkiye’de ve dünyada ne olup bittiğinin basın aracılığıyla öğrenildiğini ifade eden Bahçeli, "MHP üzerinde iç ve dış politikalardaki tespitlerin bazen aşağılayıcı ve karalayıcı olduğunu görüyoruz. Birçok yanlış bilgi akışı, haksız değerlendirmeler var" diyerek bu yanlış algıları düzeltmek adına her türlü soruyu net bir şekilde cevaplayacağını söyledi.

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMEMİZ OLMADI"
Bahçeli, gazeteci Hande Fırat’ın MHP ile AK Parti arasındaki seçim ittifak tartışmalarına ilişkin sorusuna, "MHP olarak şu an Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ittifak konusunda ve siyasetin geleceği konusunda herhangi bir görüşmeniz olmamıştır. Kamuoyunda tartışılan konular bizim gündemimize de düşmektedir. İleri günlerde bir görüşme talebi olursa görüşülür. Ayrıca bir ittifak konusu söz konusu olacaksa, bu yasal olmalıdır. Bunun yasal olması da Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin uygulamaya geçilmesiyle kanunlar olacak ise, siyasi partilere ittifak hakkına ilişkin maddelerin konulması gerekir. Bizim ’yüzde 10 barajı ağır bir barajdır’ sözümüz kamuoyunda yankılandığında MHP barajı aşamayacağı için başka şeyler söylüyor denildi. MHP’nin barajı aşamama sorunu yoktur. Bu konu bir başkasının meselesi olmamalıdır" yanıtını verdi.

"CUMHURBAŞKANI ADAYI GÖSTERMEYECEĞİZ"
Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin halkın oyuyla kabul edildiğini belirten Bahçeli, "3 madde geçici, 18 madde esas olarak bir anayasa değişikliği yapılmıştır. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi TBMM’de kabul edilmiştir. Referandumda da kabul oyu çıkmıştır. Cumhuriyet tarihinin üçüncü evresi oluşmuştur, bu yasal yönden doğrudur üzerinde itiraf söz konusu olamaz. Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi vardır. Çok açık şekilde söylüyorum, MHP cumhurbaşkanı adayı göstermeyecektir. Bizim düşüncemiz cumhur ittifakıdır. Anayasadan beraber hareket ettiğimiz parti ile beraber sonuç almak Türkiye’nin hayrına olacağı inancındayız. Herhangi bir sebeple Recep Tayyip Erdoğan aday olmaktan vazgeçerse, başka türlü gerekçeler ortaya konulursa bu kendisinin bileceği iştir. Biz ittifak olunursa o şekilde, değilse de kendi partimiz olarak yolumuza devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

"ABDULLAH GÜL SAĞIN SOLUN DOLDURUŞUNA GELMEMELİ"
Bahçeli, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adaylığı konusundaki soruları, "Abdullah Gül Bey AK Parti içerisinde özel bir yeri olan şahsiyettir. Cumhurbaşkanı Erdoğan onunla önemli çalışmalar yapmıştır. Kademe kademe yükselerek Cumhurbaşkanı olmuştur. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş sürecinin sağlıklı olmasında herhangi bir engelleyici yanlışın yaşanmamasında yarar vardır. Abdullah Gül’ün böyle bir süreçte ’ben adayım’ diye ortaya çıkması izah edilebilecek bir durum değildir. Sağın, solun dolduruşuna gelmemesinde yarar vardır" şeklinde yanıtladı.

"ALLAH BİZE İYİ PARTİ İYİLİĞİ YAPTI"
MHP’nin dualı bir parti olduğunu ifade eden Bahçeli, İYİ Parti göndermeli bir baraj açıklamasında bulunarak, "MHP’yi sürekli engellemeye çalışanlar vardır ama bu partiyle uğraşanların iki yakası bir araya gelmez. Bazen de görmediğimiz şekilde Allah bize iyilik yapar. İYİ Parti’yi kurar. O partiyi sepetin içine doldurur, bir hanımefendinin koluna sepeti takar, gönderir" diye konuştu.
MHP’nin terörle mücadelenin gerçekleşmesi için hükümete tam destek verdiğini ve terörün kökünün kazınması gerektiğinin de altını çizen Bahçeli, "Bu mücadelede 20 Temmuz’dan bu yana önemli başarılar elde edildi. FETÖ’nün yargılanması Türkiye’de sürdürülmelidir, FETÖ elebaşı Gülen Türkiye’ye iade edilmelidir. Amerika’nın bu şekilde çok fazla huzur bulacağını düşünmüyorum" dedi.

"SEN CUMHURBAŞKANI OL"
Bahçeli, İran, Suriye, Irak gibi gündemde önemli konular varken erken seçim konusunun doğru olmadığını kaydederek, "Türkiye’nin normal sürece geçinceye kadar onu gölgeleyecek bir yola sapmak doğru değildir. Bunu kim düşünüyor onu da tartışmak lazım. Tekrar parlamenter sisteme döneceğim diyor. 400 vekile sahip olursan döneceksin. 400 milletvekil ile parlamenter sisteme döneceğine sen Cumhurbaşkanı ol" çağrısında bulundu.

"AMERİKA ELİNDEKİ DELİLLERLE BERABER SARRAF’I PAKETLEYİP BİZE GÖNDERSİN"
Bahçeli, son çıkarılan KHK kapsamında FETÖ sanıklarının duruşmaya tek tip kıyafet ile çıkmasına ilişkin, durumun cezaevi şartlarına göre şekillendiğini ifade ederek, "Mahkumların smokin giyecek hali yok" dedi. Bahçeli, Amerika’da görülmeye devam eden Rıza Sarraf davasına ilişkin de, "Suç ABD’de işlenmişse ABD’de yargılansın, suç Türkiye’de işlenmişse Türk yargısı olması lazım. Bu mesele Türk yargısını ilgilendiren bir konu olduğu için Amerika onu paketleyip bize göndersin, elindeki delillerle beraber. Amerika ne oluyor da Türk’ün egemenlik hakları üzerinde bu kadar söz sahibi oluyor. Bu kadar da Amerikancı olmamak lazım" değerlendirmesinde bulundu.Fransa’yı vuran Eleanor kasırgasında hayatını kaybedenlerin sayısı 6’ya yükseldi.

Akdeniz Üniversitesi(AÜ) Rektörlüğü, AÜ Hastanesi’nin tüm üniversite hastanelerinin yaşadığı oranda mali sıkıntı yaşadığı belirtilerek, “Mali sıkıntılar haberlerde yer aldığı…

Bitlis Emniyet Müdürlüğünce yürütülen FETÖ/PDY operasyonunda eski 4. sınıf emniyet müdürü havalimanında sahte kimlikle yakalandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dağ, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na davette bulunarak "Kendisini 18. Dönem Siyaset Akademisine öğrenci olarak…


HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: İHA

Editör: Kanalv Editör 3

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.