Kanal V

Marka Olma Hedefindeki Çaltı Sarımsağına Tanıtım Festivali

DÜNYA GÜLYAĞI ÜRETİMİNİN YÜZDE 65'İNİ, TÜRKİYE'DE LAVANTA YAĞI İHTİYACININ İSE YÜZDE 68'LİK ORANINI KARŞILAYAN ISPARTA, SARIMSAKTA DA HAYLİ İDDİALI. GELEN DOST İLÇESİNDEKİ ÜRETİCİNİN HEDEFİ ÇALTI SARIMSAĞININ MARKA HALİNE GELMESİ.

Isparta Belediyesi tarafından Düzenlenen 1.Sarımsak Festivaline Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, çevre ilçe ve kasaba belediye başkanları, merkez ve köy muhtarları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Festival kapsamında, Isparta belediye tarafından kurulan stantlarda ücretsiz olarak vatandaşlara bulgur pilavı, dondurma ve çeşitli ikramlarda bulunulurken, köyde çocuklar için de yapay park alanı oluşturdu. 

Isparta Belediyesi Mehteran Takımı tarafından yapılan gösteriler sonrasında, festival kapsamında temsili sarımsak ekim ve dikimi yapılırken, protokol ve misafirler de sarımsak tarlalarını gezdiler. 

Festival kapsamında ayrıca, 'Hayatı tesbih yaptım' şarkısıyla son günlerde büyük bir çıkış yakalayan Hüseyin Kağıt sahne aldı.

Köyde, festivale katılanlar tarafından büyük bir coşku ile karşılanan Hüseyin Kağıt, yorumladığı parçalarla doyumsuz bir konser yaşattı.

Festivalde köylülere birlik ve beraberlik çağrısında bulunan bir konuşma yapan Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, belediye olarak düzenledikleri festivalin Çaltı Sarımsağı'nın dünyaya tanıtılması adına büyük bir önem arz ettiğini belirtti. 

Köy Muhtarı Haşim Koca  ise hedeflerinin çaltı sarımsağını bir marka haline getirmek olduğunu belirterek, festival sayesinde çaltı sarımsağını herkese duyurabileceklerine vurgu yaptı.

Günden güne rekoltemizi artırmaktayız diyen muhtar Koca, 'Sarımsağımızın kalkitesine güveniyoruz' dedi.

Köyde yaşayan ve aynı zamanda pazarcılık yapan üretici Dudu Seyhan ise herkesi köylerinde yaptığı doğal üretim ürünleri satın almaya davet etti.

Bu yıl ilk kez düzenlenen Festivalin önümüzdeki günlerde satışa olumlu etki etmesi beklenirken, gelecek yıllarda da devam ettirilmesi hedefleniyor.


Haber'e ait Video


Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ali Çetinkaya Caddesi Kentsel Tasarım Projesi Yapım işi kapsamında Meydan Kavşağı’nda düzenleme çalışması başlattı. Çalışmalar dört…

13 Kasım 2017 tarihinde Türkiye ve Antalya gündeminde başlıca öne çıkan gelişmeler.

13 Kasım 2017 tarihinde dünyada yaşanmış başlıca olaylar.

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.