Kanal V

Kekova'da 'Kadın' Demek 'Turizm' Demek

TURİZM KENTİ ANTALYA'DA KADINLAR HEM TURİZME, HEM DE AİLE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYOR. KİMİ TEKNE KAPTANLIĞI, KİMİ AŞÇILIK YAPIYOR, KİMİ DE YAPTIĞI EL EMEĞİ GÖZ NURU ÜRÜNLERİ TURİSTLERE SATIYOR.

Antalya'nın turizm bölgelerindenki yöre kadınları yaptıkları işlerle hem turizme hizmet ediyor, hem d aile ekonomisine katkı sağlıyor. Üçağız Mahallesi ve Kaleköy'de tek geçim kaynağı turizm.İki yerleşim yerinde yaklaşık 140 hane bulunuyor. Her evde 7'den 70'e kadınlar turizmde çalışıyor.

Kara ve deniz yolu ile her gün binlerce yerli ve yabancı turist bölgeye geliyor. Bölge turistik olunca kadınlar da turizmden para kazanmak için çalışıyor. 

Üçağız Mahallesi'nde her evin önünde ve sahilde 50 metre uzunluğunda kadınların el emeği göz nuru ürünlerini sattığı küçük bir çarşı yer alıyor. Bazı kadınlar yat kaptanlığı yapıyor.

Kekovalı kadınlar kış boyunca oyalı yazma, boncuktan süs ve takı eşyaları, deniz kabuğundan kolyeler, elbiseler üretiyor.

Kışın üretilen ürünler yaklaşık 40 tezgahta satışa sunuluyor. Oyalı yazmalar 10- 30 lira arasında, takılar 5 liradan 100 liraya kadar satılıyor. Tezgah başında satış olmadığı zaman kadınlar el işi yapıyor.

 Bazıları bebekleriyle geliyor. Öğrenci olanlar ise hem kitap okuyor hem satış yapıyor ve okul harçlıklarını çıkarıyor. 

İş yerlerinde dondurma yapıp satan kadınlar var. Bazıları da dolaşarak satış yapıyor.


Haber'e ait Video


Dün gece geç saatlerde yaşanan olayda, Antalyaspor taraftarlarını taşıyan araca taşlı saldırı gerçekleşirken, araca pompalı tüfekle de ateş edildiği…

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde yaşayan 91 yaşındaki Kore Gazisi Ahmet Akman, yaklaşan 19 Eylül Gaziler Haftası öncesi unutamadığı anılarını anlattı.

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.