Kanal V

Kayyum Sayesinde 5 Milyon TL Vatandaşın Cebinde Kaldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yeni otobüs kartlarının dağıtımına devam ediyor. Bu kapsamda kartları ücretsiz değiştiren belediye, 5 milyon liranın vatandaşların cebinden çıkmasını önledi.


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlara yönelik hizmetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye geneli uygulamaya başlanan ortak elektronik sistemleri tüm toplu taşıma araçlarına yerleştiren belediye, yeni kartlar içinde düğmeye bastı. Tam, indirimli ve ücretsiz yeni kartların dağıtımına devam eden belediye, bu işlemi şirketlerin elinden alarak vatandaşın cebinden 5 milyon lira çıkmasını önledi. Ayrıca akıllı durak sistemini de hayata geçiren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların otobüsün ne zaman geleceği beklentisini de sıfıra indirmek için çalışma başlattı. 2 ay sonra faaliyete geçecek sistemle akıllı duraklarda hangi otobüsün ne zaman geleceği dakika dakika bildirilecek.

AKILLI DURAKLAR, OTOBÜSÜN NE ZAMAN GELECEĞİNİ BİLDİRECEK

 

Konuyla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Rıfat Ural, 2017 yılı içerisinde 32 otobüsü ulaşım filolarına kattıklarını söyledi. 2017’de 2016’ya göre 6 buçuk milyon vatandaşı daha fazla taşıdıklarını kaydeden Ural, toplu taşımada yeniliklerin tamamını Diyarbakır ile buluşturma gayretinde olduklarını ifade etti. Ural, “Türkiye’deki elektronik ücret toplama sistemi ile birlikte akıllı durak sistemlerini, araç takip cihazlarını, panik butonlarını ve kamera sistemlerinin hepsini araçlarımızda uygulayacağız. Tam, indirimli ve ücretsiz bir milyon kartı vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtıyoruz. Eskiden toplu ulaşım sistemini yürüten şirketlerden temin ediyordu vatandaşlarımız, belediyemiz bunu üstlendi. Yani bu şu anlama geliyor, 5 milyon lira vatandaşlarımızın cebinde kaldı. 2018 yılında akıllı durak sistemini uygulayacağız. Toplu taşıma saatlerini takip eden, her durakta aracın hangi dakikada geleceğini gösteren akıllı durak sistemine geçiyoruz. Şu anda altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Muhtemelen 2 aya kadar şehir içindeki önemli noktalarda akıllı durak sistemine geçeceğiz” dedi.

BİSİKLET İSTASYONLARI GELİYOR

 

Diyarbakır’da bisiklet istasyonları kuracakları müjdesini de veren Ural, şöyle devam etti:
“2018 yılı içerisinde yine şu anda altyapısını oluşturduğumuz, projesi biten ve ihaleye çıkma aşamasında bulunduğumuz bisiklet istasyonları kuruyoruz. Bu istasyonlar sağlık açısından ve ulaşımda rahatlık bakımından çok önemli olacak. Bu artık dünyanın benimsediği bir ulaşım tarzı olarak görülmektedir. Birçok ilimizde hayata geçirilmiştir. Biz de ilk etapta 10 istasyonla Diyarbakır’da akıllı bisiklet sistemini faaliyete geçireceğiz.”
 DİYARBAKIR Barosu'nun 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle hazıraladığı raporda, Türkiye'de 2016 yılında evlenen her 100 kişiden 18'inin…

Diyarbakır’da, yaklaşık 700 polisin katılımı ile Bağlar ilçesinde asayiş uygulaması gerçekleştirildi.

İki küçük kubbesi tamamlanan İstanbul Taksim Camisi’nin ana kubbesi için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine Anadolu 4’üncü Sulh Ceza Hakimliğince, Çiftlikbank’a yönelik soruşturma kapsamında 3 şirkete kayyum atandı.

Diyarbakır’da Açıköğretim sınavına giren öğrencileri taşıyan yolcu minibüsü, sürücünün direksiyon kaybetmesi sonucu devrildi, kazada çoğu öğrenci 16 kişi yaralandı.

Taksim Kazancı yokuşunda bulunan otele ateş açıldı.

Kaynak: İHA

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.