Kanal V

Kardeş Ülkelere Özel Resepsiyon

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI TARAFINDAN DÜN GECE, TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLE DOST VE KARDEŞ ÜLKELER ARASINDA DİPLOMATİK İLİŞKİLERİN TESİSİNİN 25. YILDÖNÜMÜ VESİLESİYLE BİR RESEPSİYON DÜZENLENDİ. RESEPSİYONA ANKARA'DA BULUNAN ÇOK SAYIDA BÜYÜKELÇİ VE DAVETLİ KATILDI. RESEPSİYONDA KONUŞAN DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU 50'İNCİ YILDA BÜTÜN DÜNYANIN KARDEŞ ÜLKELERİN BAŞARISINDAN SÖZ EDECEĞİNE VURGU YAPTI.

Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye Cumhuriyeti ile Dost ve Kardeş Ülkeler Arasında Diplomatik İlişkilerin Tesisinin 25. Yıldönümü vesilesiyle bir resepsiyon düzenlendi. Düzenlenen resepsiyona Ankara'da bulunan büyükelçiliklerinden çok sayıda büyükelçi ve davetli katıldı.

Resepsiyonun açılış konuşmasını gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin 1991 yılında bağımsızlıklarını kazanan yeni devletleri ilk tanıyan ülkelerin başında olduğunu ifade etti.

Aradan geçen 25 yılda dost ve kardeş ülkelerle ilişkilerin saygı çerçevesinde yapıldığını belirtti ve 25 yılda bölgede barış, güven ve istikrar, ulaştırmı, enerji, yüksek iş birliği konularında  büyük kazanımlar elde edildiğine dikkat çekti.

Çavuşoğlu konuşmasının devamında 50'inci yılında tüm dünyanın Türkiye ile dost ve kardeş ülkelerin başarılarından söz edeceğini belirtti.

Çavuşoğlu konuşmasının ardından da Türk dili kültürü ve sanatının korunması ve araştırılması adına büyük katkılar sağlayan Türksoy Genel Sekreteri Düsen Kaseinov'a Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülü'nü takdim etti.

Konuşmaların ardından Bakan Çavuşoğlu PTT tarafından hazırlanan özel anlam pulunu onur konuğu olan büyükelçilere takdim etti ve ardından hatıra fotoğrafı çekildi. 

Sonrasında Bakan Çavuşoğlu ve beraberindeki elçi heyeti fotoğraf sergisini gezdi. 


Haber'e ait Video


4 Ekim 2017 tarihinde Türkiye ve Antalya gündeminde başlıca öne çıkan gelişmeler.

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.