Kanal V

Kalaycılık Mesleği Unutuluyor

TÜRK KÜLTÜRÜNÜN BİR PARÇASI OLAN KALAYCILIK MESLEĞİNİ GÜNÜMÜZDE DEVAM ETTİREN SAYISI BİR ELİN BEŞ PARMAĞINI GEÇMİYOR... İŞTE KALAYCILIĞI GÜNÜMÜZDE YAPANLARDAN BİRİSİ DE 67 YAŞINDAKİ İSMAİL KARACAN. MESLEĞİNİN ALTIN BİR BİLEZİK OLDUĞUNU SÖYLEYEN KARACAN, ALTIN BİLEZİĞİ TAKACAK ELEMAN BULAMAMAKTAN DA ŞİKAYETÇİ...

Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Sarıbelen Mahallesi'nde oturan İbrahim Karacan, 6-7 metrekarelik plastik örtüyle kaplı barakasında kalaycılık mesleğini sürdürmeye çalışıyor. 

1970 yılında çırak olarak başladığı mesleğini askerlik görevini yaptığı İstanbul'da sürdüren İbrahim Karacan, askerlikten sonra Kaş'a döndüğünde de devam ettirdi. 

47 yıldır kalaycılık yapan İbrahim Karacan, bugüne kadar çırak yetiştiremedi ve 4 çocuğundan hiçbiri de mesleği öğrenmek istemedi.

Kalaycılıkla evine ekmek götüren İbrahim Karacan, kilosunu 130 liradan aldığı kalay, kilosunu 20 liradan aldığı nişadır ve paketini 15 liradan aldığı pamukla mesleğini icra ediyor. 

İbrahim Karacan, hala bakır kapta yemek yapmak isteyenlerin kaplarını kalaylıyor.


Haber'e ait Video


Çöpçatanlık sitesi Victoria Milan'ın 5 bin 658 aldatan kadınla yaptığı bir araştırma 'en riskli' meslek gruplarını ortaya koydu...

8 Kasım 2017 tarihinde Türkiye ve Antalya gündeminde başlıca öne çıkan gelişmeler.

8 Kasım 2017 tarihinde dünyada yaşanmış başlıca olaylar.

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.