Kanal V

İsrail Gazzenin Doğusunu Bombaladı

İsrail, top atışları ile Gazze’nin doğusunu vurdu.

İsrail, Gazze şehrinin Zaytoun bölgesini bombaladı. Yerel kaynaklar, İsrail topçularının bölgeyi 15 top mermisiyle vurduğunu söyledi. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze sınırına Filistinliler tarafından yerleştirilmiş olan bir bombanın İsrail birliğine yakın bir bölgede patlamasının ardından Gazze’nin doğusunda birçok bölgenin vurulduğu bildirildi. İsrail ordusu, patlayıcı maddenin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen protestolar sırasında sınırdaki tel örgülerin yayına yerleştirildiğini söyledi. Patlamanın bu sabah bir İsrail buldozerinin yanında gerçekleştiği, olayda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

İsrail, Gazze’de yaşanan tüm şiddet olaylarından Hamas’ı sorumlu tuttuğunu ve sınır bölgesinin bir savaş alanına dönüşmesine izin vermeyeceğini açıkladı.

Hamas, bölgede 10 yıldır devam eden İsrail ve Mısır ablukasını boykot etmek amacıyla Filistin halkını sınırda toplanmaya çağırmıştı. İsrail’in gösterilere müdahalesi sonucunda şu ana kadar 26 Filistinli hayatını kaybetti.İsrail güçleri, Batı Şeria’daki Filistin üniversitesine düzenlediği baskında öğrencilere saldırdı ve Öğrenci Konseyi Başkanını gözaltına aldı.

İsrail askerleri, Gazze’de devam eden Kudüs protestolarında 10 Filistinliyi yaraladı.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Humus'taki füze saldırısını İsrail'in düzenlediği dile getirdi.

Türkiye, Filistinlilerin Toprak Günü münasebetiyle yaptığı barışçıl gösterilere yönelik saldırılarından ötürü İsrail’i sert şekilde kınadı ve uluslararası toplumu İsrail’e…

Dışişleri Bakanlığı, İsrail ablukası altındaki Gazze sınırında 30 Mart tarihinden bugüne kadar gerçekleştirilen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine…

Lübnan, Suriye hava üssüne düzenlenen saldırıyı Lübnan’ın hava sahasından gerçekleştirmeleri nedeniyle İsrail’i Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne şikayet edeceğini duyurdu.

Kaynak: İHA

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.