Kanal V

İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Toplantısı

ZİRVE DÖNEM BAŞKANI OLAN DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU, İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI DIŞİŞLERI BAKANLARI KONSEYİ'NİN 44'ÜNCÜ TOPLANTISI İÇİN FİLDİŞİ SAHİLİ'NE GİTTİ. BURADA TEMASLARINI SÜRDÜREN BAKAN ÇAVUŞOĞLU, TOPLANTILARDA TEŞKİLATIN BİRLİK VE BERABERLİĞİNİN KALICI OLMASINA DİKKAT ÇEKTİ.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, zirve dönem başkanlığını yaptığı islam işbirliği teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi'nin 44'üncüsü için Fildişi Sahili'ne gitti. 

Bakan Çavuşoğlu, Fildişi'nde ağağının tozuyla Bakü'de kurulacak İslam İşbirliği Teşkilatı Çalışma Merkezi'nin tüzüğünü imzaladı. Türkiye, Çalışma Merkezi'nin tüzüğünü ilk imzalayan ülke oldu. 

Çavuşoğlu, Abidjan kentinde çeşitli temaslarda da bulundu. Katar Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ile görüşen Çavuşoğlu, bölgedeki son durumu ele aldı.

Çavuşoğlu ayrıca Surinam Dışişleri Bakanı ve Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı ile de ile de ayrı ayrı bir araya geldi.

Çavuşoğlu toplantıları devam eden zirveyle ilgili de bilgiler verdi. 

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın daha aktif ve etkili bir organizasyon olması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, Katar'a 4  islam ülkesinin uyguladığı yaptırımları değerlendirdi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı tarafından yenilenen Kadın Eğitim ve Meslek Edindirme Enstitüsünün açılışına katıldı.

Açılış töreninin ardından derslikleri gezen Çavuşoğlu, merkezde eğitim alan kadınlarla sohbet etti.


Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.