Kanal V

Herakles Lahidi Yuvasına Dönüyor

ANTALYA'NIN AKSU İLÇESİNDEKİ PERGE ANTİK KENTİ'NDE 1960'LI YILLARDA KAÇAK KAZILARLA BULUNAN VE YURT DIŞINA KAÇIRILAN 2 BİN 200 YILLIK HERAKLES LAHDİ, NİHAYET YARIN ANTALYA'YA GELİYOR. 2010 YILINDA İSVİÇRE'NİN CENEVRE GÜMRÜĞÜNDE ELE GEÇİRİLEN LAHİDİN YURDA GETİRİLMESİ İÇİN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI UZUN SÜREN BİR MÜCADELE SERGİLEDİ.

2010 yılınd İsviçre'de ele geçirilen Herakles Lahidi, Cenevre Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma sonucunda lahdin 2015 yılında Türkiye'ye iade edilmesine karar verildi.

 

Lahdin Türkiye'ye getirilmesi bilim dünyasında da heyecan yarattı. 

 

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Havva Işık,  uzun bir uğraş sonucunda lahdin nihayet ülkesine, ait olduğu topraklara dönmesinin mutluluğunu paylaştı.

 

 

Kaçırılan eserlerin ait olduğu topraklara döndürülmesi için Türk devletinin büyük çaba sarf ettiğini anlatan Işık, daha çok eserin yurtdışına kaçırılmış olabileceğine ihtimal verdi.

 

 

Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Özgür Arun da yaptığı açıklamada, Herakles'in Anadolu açısından önemine dikkati çekti.

 

 

Kj: Lahit Parçalanarak Kaçırılmış

 

Herakles Lahdi'nin 1960'larda kaçak kazılarda parçalanarak çıkarıldığını ve kaçak yollarla ABD, Almanya ve İsviçre'ye götürüldüğünü kaydeden Arun, bu parçaların daha sonra İngiltere'de birleştirildiğinin ortaya çıktığını ifade etti.

 

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Bulba da Herakles'in Yunan mitolojisinin en önemli kahramanlarından biri olduğuna değindi.


Haber'e ait Video


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.