Kanal V

'Herakles Lahidi' Evine Dönüyor

TÜRKİYE'DEN KAÇIRILARAK İSVİÇRE GÜMRÜĞÜNDE ELE GEÇİRİLEN 'HERAKLES LAHİDİ' NİHAYET EVİNE DÖNÜYOR. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI YETKİLİLERİNİN CENEVRE'DE TESLİM ALDIĞI 'HERAKLES LAHİDİ' 13 EYLÜL'DE TÜRKİYE'DE OLACAK.

Antalya'nın Aksu ilçesinde yer alan Perge Antik Kentinde gerçekleştirilen kaçak kazılarda bulunarak yaklaşık 50 yıl önce yurt dışına kaçırılan tarihi mirasımız Türkiye'ye Bakanlık yetkilileri tarafından, 13 Eylül saat 18.00'de nakledilecek.

Cenevre Üniversitesinde sergilenmekte olduğu yerden 6 Eylül'de paketlenerek gümrük alanına nakledilen 'Herakles Lahidi' Cenevre'deki resmi tatilden etkilendiği için iki gün gümrük deposunda bekletildi.

Cenevre Başkonsolosluğunca kargo paketleme ve mühürleme işlemleri tamamlanan 'Herakles Lahidi' Zürih'e götürülmek üzere güvenli bölge olan gümrük alanında bekletiliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının Cenevre'den Zürih'e nakline ilişkin çalışmaları titizlikle sürdürdüğü tarihi mirasımız için çok ciddi güvenlik önemleri de alındı.

Nakli gerçekleştirecek firmayı belirleyen Bakanlık yetkilileri imzalanacak sözleşmenin ardından lahidi en yakın kargo uçuş tarihi olan 13 Eylül'de Türkiye'ye getirecek.


Haber'e ait Video


10 Eylül 2017 tarihinde Türkiye ve Antalya gündeminde başlıca öne çıkan gelişmeler.

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.