Kanal V

'Güller Diyarı' Ülkenin Gül Suyu İhtiyacını Karşılıyor

ISPARTA'DA HASADIN SONA ERMESİNİN ARDINDAN GÜLLER DAMITILDI VE ELDE EDİLEN GÜL SUYUNUN BÜYÜK BİR KISMI, İÇ PİYASAYA ARZ EDİLDİ, BU YIL 8 BİN TON GÜL ÇİÇEĞİ ÜRETİLEN KENTTE, GÜL SUYU ÜRETİMİ İSE 350 TONA YAKLAŞTI.

Gül denildiğinde akla gelen kent olan Isparta'da, gülün kullanım alanının genişlemesiyle birlikte her yıl düzenli olarak gül yağı, gül konkreti, gül absolütü, gül suyu üretimi gerçekleştiriliyor.

Türk kültüründe özellikle bayramlarda, mevlitlerde, özel günlerde misafirlere sunulan gül suyu, alternatif tıp alanında da kullanılıyor.

Kozmetik başta olmak üzere yüz farklı alanda kullanılan gül suyunun büyük bir kısmı yoğun talep dolayısıyla iç piyasaya gönderiliyor. Ülke ve kent ekonomisine katkı sağlayan gül suyu üzerine Süleyman Demirel Üniversitesindeki bilim insanları da çalışmalar yapıyor.

Ziraat Fakültesi Endüstri Bitkileri Anabilim Dalı Başkanlığı Öğretim Üyesi, Gül ve Gül Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sabri Erbaş, Isparta'da her yıl düzenli olarak gül üzerine ürünlerin yapıldığını belirtirken rakamarla gelinen noktayı açıklıyor.

100'e Yakın Alanda Kullanılıyor 

Erbaş, gül suyu üretiminin bölgede önem arz ettiğini ve birçok alanda gül suyunun kullanıldığını belirterek, ürünün geçmişten günümüze kadar önemini koruduğunu vurguladı. Gül suyunun yüze yakın kullanım alanı bulunuyor.

Gül Suyunun Manevi Değeri 

Ülkemizde ve Müslüman ülkelerde gül ve gül suyunun manevi açıdan da çok büyük değeri var.

Üniversitede gülden en yüksek ve en kaliteli verimin alınabilmesi için çalışmalar sürüyor.


Haber'e ait Video


28 Eylül 2017 tarihinde Türkiye ve Antalya gündeminde başlıca öne çıkan gelişmeler.

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.