Kanal V

Dünya Mimarlık Festivali

ANTALYA'DA 2016 YILINDA TÜRKİYE'NİN İLK KEZ DÜZENLEDİĞİ EXPO'NUN SİMGE YAPISI EXPO KULESİ, DÜNYANIN EN PRESTİJLİ MİMARLIK ÖDÜLÜ OLAN DÜNYA MİMARLIK FESTİVALİ'NDE 'EN İYİ TAMAMLANMIŞ SERGİLENEN YAPI' KATEGORİSİNDE FİNALE KALDI. EXPO 2016 KULESİ DÜNYANIN EN GÜZEL YAPILARIYLA YARIŞACAK.

Antalya'da 2016 yılında Türkiye'nin ilk kez düzenlediği Expo'nun simge yapısı Expo Kulesi, dünyanın en prestijli mimarlık ödülü olan Dünya Mimarlık Festivali'nde 'En İyi Tamamlanmış Sergilenen Yapı' kategorisinde finale kaldı.

Antalya, dünya futbol şampiyonası ve olimpiyatlardan sonra dünyada üçüncü en büyük organizasyon olarak kabul edilen Expo'ya, 23 Nisan- 29 Ekim 2016 tarihleri arasında ev sahipliği yapan Türkiye'deki ilk kent oldu. 

A1 kategorisinde botanik dalında Aksu İlçesi'nde 1121 dekar alanda kurulan dev botanik bahçesiyle geçen yıl 4 milyonun üzerinde ziyaretçinin ağırlandığı ve dünyanın çok sayıda ülkesinin katıldığı Expo 2016 Antalya'nın en dikkat çeken yapısı ise 'Türkiye'nin Eyfeli olarak da adlandırılan 101.3 metre yüksekliğindeki Expo Kulesi oldu.

Expo 2016 Antalya Ajansı'nın düzenlediği yarışmada 127 proje arasında genç mimarlar Melike Atay ve Serdar Kızıltaş'ın, Antalya'nın tarihi Hadrian Kapısı  ve palmiye ağacını simgelendirdiği kule projesi, 80 milyon TL bedelle inşa edildi.

Antalya'nın da simge değerlerinden biri haline dönüşen Expo Kulesi, Dünya Mimarlık Festivali'nde  'En İyi Tamamlanmış Sergilenen Yapı' kategorisinde finalist oldu. Expo Kulesi, dünyanın en prestijli mimarlık ödülü olarak kabul edilen yarışmada, 15- 17 Kasım tarihleri arasında Berlin'de, aralarında Çin, Filipinler, Japonya, Amerika ve İtalya gibi ülkelerdeki dünyanın en güzel yapılarıyla yarışacak.


Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.