Kanal V

Dışişleri Bakanı Afrika'da

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU LİBERYA'YA DÜZENLEDİĞİ RESMİ ZİYARET KAPSAMINDA LİBERYALI MEVKİDAŞI İLE ORTAK BİR BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ. ÇAVUŞOĞLU TOPLANTIDA FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜNE BAĞLI OKULLARIN TÜRK OKULLARI OLMADIĞINA DİKKAT ÇEKTİ.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi ziyaret için Liberya'daydı. Resmi ziyaretleri kapsamında  başkent Monrovia'ya gelen Çavuşoğlu mevkidaşı Marjon Kamara ili ikili ve heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi. İki lider yerel ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulundu. 

 

Mevkidaşına, Liberyalı öğrencilere sağlanan Türkiye Bursları'nın sayısını artırmaya hazır olduklarını söyleyen Çavuşoğlu, FETÖ'ye bağlı okulların Türk okulu olmadığına vurgu yaptı.  

 

"Öncelikle herkese şunu hatırlatmak isterim ki bunlar (FETÖ okulları) Türk okulları değil. Türkiye'nin onları desteklediği izlenimi vermek için Türk ismini kullanıyorlar ama Türkiye asla terör örgütlerini ve yasadışı organizasyonları desteklemez. Onlar Türk değil. Bunlar (FETÖ) için en iyi strateji de bu. Devlet kurumlarına sızabilmek için okul açıp en iyi öğrencileri bünyelerine almak.

 

Görüşme sırasında mevkidaşını FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin bilgilendirdiğini ve FETÖ'nün Liberya'daki yapılanmasına ilişkin endişelerini ilettiğini aktaran Çavuşoğlu, FETÖ'nün sadece Türkiye için değil bütün ülkeler için tehtit olduğunu söyledi. 

 

Şunun altını çizmek istiyorum ki FETÖ, sadece Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği bütün ülkeler için ciddi tehdit oluşturuyor. Liberyalı dostlarımızın bu çok tehlikeli terör örgütüne ve faaliyetlerine karşı gerekli adımları atmalarını bekliyoruz. Bu süreçte Türkiye, Liberya'ya Türkiye Maarif Vakfı aracılığıyla her türlü desteği sağlamaya hazır." 

 

Türkiye'nin Sahraaltı Afrika'ya yönelik politikasını da anlatan Çavuşoğlu, 2005'ten bu yana Afrika'nın, Türkiye'nin dış politikasındaki önceliklerinden olduğunu söyledi.

 

Türkiye'nin "Afrika Ortaklık Politikası" yürüttüğüne dikkati çeken Çavuşoğlu, Türk iş adamlarının Liberya'da  dahil olmak üzere Afrika'daki yatırımlarını artırdıklarını,  daha fazla Türk şirketinin de gelmesi için potansiyel bulunduğunu söyledi.


Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.