Kanal V

Demirel'in İkinci Ölüm Yıl Dönömü

DOKUZUNCU CUMHURBAŞKANI SÜLEYMAN DEMİREL, VEFATININ İKİNCİ YILINDA ADINI TAŞIYAN ÜNİVERSİTEDE DÜZENLENEN PANELLE ANILDI. PROF. DR. LÜTFÜ ÇAKMAKÇI KÜLTÜR MERKEZİ'NDEKİ "DEMİREL'İ ANMAK VE ANLAMAK" KONULU PANELE KATILANLARA DEMİREL İLE ÖZDEŞLEŞEN SERAMİK FÖTR ŞAPKA DAĞITILDI.

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ölümünün ikinci yılında adını taşıyan Süleyman Demirel Üniversitesi'nde panelle anıldı. 

 

Panele Isparta Valsi Şehmus Günaydın, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, eski merhum cumhurbaşkanının kardeşi Şevket Demirel'in eşi Sezen ve kızı Nihal Demirel ile çok sayıda davetli katıldı.

 

Panelin açılışında konuşan Üniversite Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, kendisi rektör olduktan sonra Demirel'in hayatını kaybettiğini dile getiren Çarıkçı, demokrasi bilinci kazanılmasında Demirel'inrolünün büyük olduğunu ifade etti.

 

Konuşmaların ardından Doç. Dr. Mehmet Hakan Kiriş'in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanju Tosun, "Süleyman Demirel'in İletişim Dili", gazeteci Yavuz Donat da "Demirel'le Yaşayıp Gördüklerim" konulu sunum yaptı.

 

Program, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Lisansüstü mezuniyet töreninin ardından sona erdi. 

 

Türk siyaset tarihinin önemli aktörlerinden biri olan Demirel, siyasi hayata birçok sözü, hareketleri, kendisine has üslubu ile damga vurmuş olsa da "Demirel" denilince akla gelen en önemli obje, elinden hiç bırakmadığı fötr şapkası.

 

Üniversite Seramik Araştırma ve Uygulama Merkezi, 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel anısına seramikten ürettiği 10 bin fötr şapkayı, panele katılanlara ve Türkiye'nin birçok noktasına dağıttı.

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in defnedildiği Çalca Tepe'ye inşa edilecek ve mimarisi Demirel ailesi tarafından belirlenen anıt mezarın yapımı için temmuz ayında ihaleye çıkılacağı, anıt mezarın yıl sonuna kadar tamamlanacak. 

 

Anıt mezar, 500 metrekarelik galeriler, 27 metre yükseliğinde kule, 175 metrekare lahit alanı, 3 bin 500 metrekare yeşil alan gibi bölümlerden oluşacak. Mezarda bin metrekarelik alanda 9 baraj minyatürü de yer alacak.  


Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.