Kanal V

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 4 Büyükelçiden Güven Mektubu

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, İSTANBUL'DAN ANKARA'YA GELDİ VE CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ'NDE PAKİSTAN, GANA, AVUSTURYA VE NİJERYA BÜYÜKELÇİLERİNİ AĞIRLADI. BÜYÜKELÇİLER CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A ÜLKELERİNİN GÜVEN MEKTUPLARINI TAKTİM ETTİ.

Kazakistan'daki ziyaretini tamamlayarak İstanbul'a dönün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğlen saatlerinde Ankara'ya geldi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Pakistan, Gana, Nijerya ve Avusturya büyükelçilerini kabul etti. 

Erdoğan ilk olarak Pakistan İslam Cumhuriyeti Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi’yi kabul etti. Büyükelçi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güven mektubunu taktim ettikten sonra eşi, kızı ve oğlu ile birlikte mahiyetindeki elçilik çalışanlarını tanıttı. Tören hatıra fotoğrafı çektirilmesinden sonra sona erdi. 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen ikinci kabulde, Gana Cumhuriyeti Büyükelçisi Salma Frances Egala'yı kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güven mektubunu taktim ettikten sonra mahiyetindeki elçilik çalışanlarını tanıtan Büyükelçi Egala, tören için giydiği geleneksel kıyafeti dikkat çekti. Tören hatıra fotoğrafı çektirilmesinden sonra sona erdi. 

Erdoğan'a üçüncü güven mektubu veren büyükelçi ise Nijerya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi Ilyasu Audu Paragalda oldu. Paragal'da da elçilik çalışanlarını tanıttıktan sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Erdoğan son olarakta Avusturya Cumhuriyeti Büyükelçisi Ulrike Tilly’nin güven mektubunu kabul etti. Tilly'de diğer büyükelçiler gibi elçilik çalışanını Erdoğan'a taktim ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Peki güven mektubu ne anlama geliyor.  Güven mektubu bir ülkeye atanan büyükelçilerin görev yapacakları ülkenin Devlet Başkanina sundukları ve kendi ülke Devlet Başkanlanmn imzasını taşıyan belgedir. Buna İtimatname de denir. 

Güven Mektupları resmi bir törenle sunulur ve o tarihten itibaren de büyükelçi görevine başlamış olur.


Haber'e ait Video


11 Eylül 2017 tarihinde Türkiye ve Antalya gündeminde başlıca öne çıkan gelişmeler.

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.