Kanal V

Çavuşoğlu'ndan Ankara'da Kritik Görüşme

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU, SUUDİ ARABİSTAN VE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ'NİN ANKARA BÜYÜKELÇİLERİ İLE BAHREYN MASLAHATGÜZARINI DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI RESMİ KONUTUNDA AĞIRLADI. ZİYARETTE KATAR KRİZİ VE KÖRFEZDEKİ SON GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLDİ.

Suudi Arabistan,Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran'da Katar'la tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Katar krizinin 8(inci gününde, Ankara'da Dışişleri Bakanlığı resmi konutunda önemli bir görüşme yapıldı. 

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bakanlar Kurulu öncesinde Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutunda kabul ettiği Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn temsilcileriyle Körfez'deki son gelişmeleri ele aldı. 

Bakan Çavuşoğlu, görüşmede, Türkiye ve uluslararası toplumun beklentilerini dile getirmesinin yanı sıra konuya ilişkin olarak yaptığı temaslara da değindi.

Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, Arabistan ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.

Üç ülke ve Mısır'ın yayınladığı ortak bildiride, Katar tarafından desteklendiği öne sürülen, aralarında Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin de yer aldığı 59 kişi ile 12 hayır kuruluşunun "terörle irtibatlı" olduğu iddiasıyla "terör listesine" alındığı açıklanmıştı.

Katar ise, "terör listesi" çalışmasını kınamış ve suçlamaların "asılsız" olduğunu, bu dört ülkeyi "iftira" atarak ülkenin imajını zedelemeye çalışmakla suçlamıştı


Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.