Kanal V

Burdur'da Tarihi Kazı

BURDUR'UN GÖLHİSAR İLÇESİ'NDEKİ KİBYRA ANTİK KENTİ'NDE BU YILKİ KAZILARDA ANIT MEZAR ORTAYA ÇIKARILDI. MİLATTAN SONRA 2'NCİ YÜZYILA AİT MEZARIN VATANDAŞ TARAFINDAN ODUNLUK, KÖMÜRLÜK VE DEPO OLARAK KULLANILDIĞI ANLAŞILDI.

Kibyra Antik Kenti'nin bulunduğu tepenin eteklerinde varlığı bilinen ve bu yıl kazı çalışmalarına başlanan anıt mezar tamamen ortaya çıkarıldı. 

Antik kentin yakınındaki Çeşme Mahallesi'ndeki evlerin arasında kalan anıt mezardaki kazı çalışmaları Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden uzmanlar ve öğrenciler tarafından yürütüldü. 

Haziran ayının ortalarında başlayıp geçen ay tamamlanan çalışmaların ardından anıt mezarın çevresi demir çitle çevrilerek korumaya alındı.

Anıtsal Bina Tamamen Kaldırılmış

Mezarda kazı çalışmalarını yürüten MAKÜ Arkeoloji Bölümü'nde görevli uzman arkeolog Mustafa Şimşek, anıt mezarın milattan sonra 2'nci yüzyılda 'kripto' olarak adlandırılabilecek, zemin altında gizli bir mezar odası olduğunu belirtti. 

Uzmanlar mezarın mimari niteliğine bakarak mezar sahiplerinin halk arasında nasıl bir niteliğe sahip olduklarını da yorumlayabiliyor.

Odunluk ve Kömürlük Olarak Kullanılmış

Yapılan çalışmalarda anıt mezarın çevre halkı tarafından odunluk, kömürlük ve depo olarak kullanıldığını tespit etti.

Bu dönem kazı çalışmaları bitten, mimari çim ve konservasyon çalışmalarının devam eden mezarın etrafı, ekipler tarafından demir çitle çevrilerek korumaya alındı.


Haber'e ait Video


8 Eylül 2017 tarihinde Türkiye ve Antalya gündeminde başlıca öne çıkan gelişmeler.

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.