Kanal V

Bir Türkmen Geleneği: Pıngıdık

ORTA ASYA'DAN BERİ SÜREGELEN, BİR TÜRKMEN GELENEĞİ OLAN PINGIDIK, KANAL V EKRANLARINDA ÖZEL BİR BELGESEL İLE SİZLERLE BULUŞUYOR. FİNİKE BELEDİYESİ'NİN KATKILARIYLA HAZIRLANAN ÇATALLAR SEMT MEYDANI'NDA GERÇEKLEŞEN RİTÜELİN DETAYLARI CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 18'DE, TEKRARI PAZAR SAAT 20'DE KANAL V EKRANLARINDA OLACAK.

Birlik olma, paylaşma, baharı karşılama simgesi olan 'Pıngıdık' geleneği Finike'de yaşatılmaya devam ediyor. Çatallar Semti sakinleri Pıngıdık geleneğini bu sene de çoşku ile yaşattılar. Etkinlikte, 'Pıngıdık' yapılan gence siyah keçi postu giydirilerek yüzü siyaha boyandı. Gencin önünde bereketi simgeleyen çan takılı, sırtına ise uçlarında zil olan sopa bağlandı. Finike Belediyesi'nin katkılarıyla hazırlanan Çatallar Semt Meydanın'da 'dirlik ateşi' yakıldı. 'Pıngıdık' elindeki tenekeleri çalarak, arkasından gelen gençlerle birlikte ev ev dolaştı. Herkesten imkanları ölçüsünde un, tuz, susam ve odun alan gençler, ateşin yakıldığı alana geldi. Genç kızların pişirdiği ekmekler, yetişkinler tarafından çalınmasın diye genç erkekler de nöbet tuttu. Ekmekler, köy halkına ve konuklara ikram edildi. Gece yarısından sonra artan malzeme ve ekmekler, ihtiyacı olan ailelerin kapısına gizlice bırakıldı. 

Bu renkli görüntülerden hazırlanan Pıngıdık Ritüeli'nin tüm detayları Cumartesi günü saat 18'de, tekrarı Pazar saat 20'de Kanal V ekranlarında izleyici ile buluşacak. 
 8 Şubat 2018 Perşembe Reyting Sonuçları Açıklandı! Bugün En Çok İzlenen Programlar Hangileri? 8 Şubat 2018 Perşembe Reyting Sıralamasında…

Antalya’nın Alanya ilçesinde gasp suçundan aranan ve hakkında kesinleşmiş 5 yıl hapis cezası olan şahıs polis tarafından yakalandı.

Antalya’nın Kepez ilçesinde bir kadının geçtiğimiz yıl Nisan ayında iple boğularak öldürülmesi olayıyla ilgili bir şahıs DNA örneklerinden yakalandı.

Antalyalı çiftçiler, geçtiğimiz gün bir televizyon kanalında tarım ürünlerinde hormon ve ilaç kalıntısına rastlandığına yönelik çıkan habere, sert tepki…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yarın düzenlenecek Belediye Başkanları Toplantısı’na katılmak üzere Antalya’ya geldi.

9 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan 'Ali Buldu ile Günün Yorumu'nu haberimizden izleyebilirsiniz.

Kaynak: KanalV İnternet

Editör: Kanalv Editör 3

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.