Kanal V

Belen Bezelyesine Özel Koruma

ANTALYA'NIN KUMLUCA İLÇESİNDE YOL ÇALIŞMASI YAPAN KARAYOLLARI EKİPLERİNİN ÖNÜNE BELEN BEZELYESİ ENGELİ ÇIKTI. KUMLUCA İLÇESİ'NDE YETİŞEN, TADI VE GÖRÜNÜMÜYLE BAŞKA BİR YERDE BULUNMAYAN BELEN BEZELYESİNİN KORUNMASI İÇİN, ÖZENLİ BİR ÇALIŞMA BAŞLATILDI. YOL ÇALIŞMA ALANINDA BULUNAN BEZELYE ALANININ, YÜZEYSEL SIYIRMA İŞLEMİ İLE BAŞKA BİR ALANA TAŞINMASI PLANLANIYOR.

Karayolları ekipleri çalışmaya başlayıp yol açma çalışması için kepçeleri çalıştırdı ama önlerine bezelye engeli çıktı. 

Karayollarının Kumluca-Antalya karayolunda yapacağı yol genişletme çalışmasının bazı bölümleri, İngiliz Botanik Uzmanı Dr. Alan Harrington’un 1987 yılında keşfettiğiBelen bezelyesi yetişme sahasına denk geldi. 

Bitkinin koruma altına alınması için harekete geçen Kumluca Park ve Bahçeler Müdürülüğü hemen bir proğram belirledi ve bezelye yetişen alanı sıyırma yöntemi ile başka bir bölgeye taşımaya karar verdi. 00.48-01.23   Tuğba Tunç- Kumluca park ve bahçeler müdürü

Belediye böyle bir koruma planı belirledi ama çevrecilerin ve doğaseverlerin koruma çalışmasına da yer değişimi nedeniyle karşı çıkacağı düşünülüyor. 


Haber'e ait Video


Antalya Manavgat Belediyesi, Türkiye’nin en büyük özel alanlarından birini oluşturarak nesli tükenmekte olan Likya kum zambaklarını koruma altına aldı.

Antalya'nın Kemer ilçesi Çıralı Mahallesi sınırları içinde bulunan Olympos Kazı Evinde koruma çalışmaları başladı.

10 Kasım 2017 tarihinde Türkiye ve Antalya gündeminde başlıca öne çıkan gelişmeler.

10 Kasım 2017 tarihinde dünyada yaşanmış başlıca olaylar.

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.