Kanal V

Belek'te 55 Bin Caretta Caretta Denizle Buluştu

TÜRKİYE'DEKİ EN BÜYÜK YUVALAMA ALANI ANTALYA'NIN AKSU İLÇESİ BELEK TURİZM MERKEZİNDE BU YIL, BİN 500 YUVADAN 55 BİN CARETTA CARETTA MAVİ SULARLA BULUŞTURULDU. BÖLGEDE 3 HAFTA DAHA SÜRECEK YAVRU ÇIKIŞLARINDA, İNSAN FAKTÖRÜNÜN CARETTA CARETTALARA ZARAR VERMESİNDEN ENDİŞE DUYULUYOR.

Türkiye'deki en büyük yuvalama alanı Belek Turizm Merkezinde bu yıl bin 500 yuvadan 55 bin caretta caretta mavi sularla buluşturuldu.

 

Dünyada nesli tükenme riskiyle karşı karşıya olan hayvanlar arasında yer alan caretta carettaların mayıs ayında başlayan yumurtlama döneminin ardından, yavru çıkışlarında sona yaklaşılıyor. 

 

Hacettep Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Ekolojik Araştırmalar Derneği EKAD Başkanı Ali Fuat Canbolat, Belek Turizm Merkezinin Akdeniz ülkeleri arasında caretta carettaların en önemli iki yuvalama merkezinden birisi olduğunu söyledi. 

 

Carettaların yumurta ve yavru dönemlerinde ölüm oranlarının çok yüksek olduğuna dikkati çeken Canbolat, Belek bölgesinin önemini vurgu yapıyor 

 

EKAD Deniz Kaplumbağalarını İzleme ve Koruma Projesi Asistanı Kerem Yekta Atatunç ise Belek'teki yavru çıkışlarının üç hafta kadar daha süreceğini dile getiriyor ve insan kaynaklı faktörlerden endişe duyulduğunu söylüyor.

 

Bölgede dört ay kalarak caretta carettaların neslinin devam etmesi için çabaladıklarını anlatan Atatunç, yuvaları korumaya çalıştıklarını söyledi.

 

Plaja bazı insanlar otomobil ve traktörleriyle girerek yuvaları tahrip ettiğine dikkat çeken ekip,  

Ekip 3 hafta daha bölgede kalarak yavru caretta carettaların denizle buluşmasını sağlayacak. 


Haber'e ait Video


ANTALYA'NIN AKSU İLÇESİNE BAĞLI KUNDU TURİZM BÖLGESİ'NDE BULUNAN 5 YILDIZLI BİR OTELDE ÇİFTE MUTLULUK YAŞANDI. SAHİLİNE MAVİ BAYRAK ALAN…

ANTALYA'NIN KEMER İLÇESİNDE KUMLARIN ALTINDA BÜYÜME EVRESİNİ GERÇEKLEŞTİREN CARETTA CARETTA YAVRULARI, DENİZLE BULUŞTU. YUMURTALARINDAN ÇIKAN 116 CARETTA CARETTA YAVRUSUNUN…

ANTALYA'DA CARETTA CARETTALARA İLGİSİ NEDENİYLE ÇEVRESİNDE "TOSBAĞACI" OLARAK TANINAN 53 YAŞINDAKİ MUSTAFA ILGAZ, 20 YILDIR KAPLUMBAĞA YAVRULARINI DENİZLE BULUŞTURUYOR.…

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.