Kanal V

Başbakan Yıldırım Medya Temsilcileriyle Buluştu

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, ÇANKAYA KÖŞKÜ'NDE MEDYA TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ. TÜRKİYE GÜNDEMİNE YÖNELİK SORULARI YANITLAYAN BAŞBAKAN YILDIRIM, OHAL İÇİN 3 AY UZATILMASINA DAİR HÜKÜMETİN TEKLİFİ OLACAĞINI SÖYLEDİ.

Başbakan Binali Yıldırım 15 Temmuz Darbe Kalkışmasının yıldönümü öncesinde, Medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle biraraya geldi. 

Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen buluşmada Başbakan Yıldırım, medya temsilcileriyle tek tek tokalaştı. 

Toplantıda ilk olarak OHAL'in ayın 19'unda dolacağını belirten Yıldırım, 3 ay daha Ohal'in uzatılması için hükümet olarak karar alındığını ve MGK'ya uzatılması yönünde teklif götürmeyi planladıklarını açıkladı. 

Yıldırım toplantıda 15 Temmuz'un yıl dönümüne ilişkin hazırlanan afişlerle ilgili tartışmaya da değindi.  "Kimsenin rahatsız olacağı durum yok. Başından beri asker kılığına girmiş teröristler dedik. Alınganlık gösterecek bir şey yok. TSK'yı hedef alma düşüncesi yoktur. İlk defa mı böyle fotoğraf görülüyor, daha vahimlerini bu halk gördü." 

Başbakan Yıldırım 15 Temmuz anma etkinlikleriyle ilgili davetiye polemiğine ilişkinde konuştu ve CHP'yi eleştirdi. 

Yıldırım: "Yürüyüşten sonra duygusallaştılar, milletin Meclis'ine davet olmaz, o gece davetle mi gittiler, çağrı herkese yapıldı, gelmemek için dolambaçlı yollara girmeye gerek yok." şeklinde konuştu.

Bu arada CHP'den de yürüyüşle ilgili bir açıklama yapıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun Birinci Meclis'te başlayan 00.13'teki yürüyüşte katılacağını duyurdu. 

Cumhurbaşkanı'na suikast" davasında darbe sanığının "Hero" yazılı tişört giymesine de Yıldırım'dan alnında hain yazıor açıklamasıyla yanıt verdi.

Başbakan son olarak memuriyetten uzaklaştırılan FETÖ şüphelileri hakkında açıklamada bulundu:

"Bugün itibarıyla memuriyetten uzaklaştırma alan 38 bin 202, memuriyetten çıkarma 103 bin 844, toplam 142 bin 46. Bu arada 34 bin 320 kişi de iade edilmiş, ayrıca hakkında işlem yapılan şüpheli sayısı 168 bin 796, OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonuna itiraz başvuru sayısı 296 bin 350. Burada mükerrerlik olabilir, valiliğe de itiraz etmiş olabilir, Bakanlığa da Başbakanlığa da itiraz etmiş olabilir. Bunlar tasnif edilecek."


Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.