Kanal V

Bakan Çavuşoğlu'nun Diplomasi Trafiği

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU’NUN DİPLOMATİK TEMASLARI SÜRÜYOR. GEÇTİĞİMİZ AYLARDA ON BİNLERCE KİLOMETRE UÇARAK, BİRÇOK ÜLKEDE GÖRÜŞMELER YAPAN BAKAN ÇAVUŞOĞLU TEMMUZ AYINA DA HIZLI BAŞLADI. RAMAZAN BAYRAMININ ARDINDAN 12 BİN KİLOMETRE UÇARAK 6 ÜLKEDE GÖRÜŞMELER YAPAN BAKAN ÇAVUŞOĞLU HEM TÜRKİYE’DE HEMDE DÜNYANIN 4 BİR YANINDA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETTİ.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’yi dış politikada başarılı bir şekilde temsil etmeyi sürdürüyor. 

Bir yandan Türkiye’nin diğer ülkelere karşı menfaatleri için gayret gösteren Bakan Çavuşoğlu, bir yandan da körfez krizi, Kıbrıs sorunu gibi konularında çözüme kavuşması için gece-gündüz çalışıyor. 

Son olarak Ramazan Bayramı’nda memleketi Antalya’da olan Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs sorununun çözümü için İsviçre’deydi. Her iki tarafla da görüşerek ortak bir yol bulmak için gayret gösteren Bakan Çavuşoğlu, 10 gün boyunca birçok toplantı ve ikili görüşmelere katıldı. 

Daha sonra 12’nci G-20 Liderler Zirvesi için Almanya’ya geçen Bakan Çavuşoğlu, Hamburg’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a eşlik etti. 

3 gün süren zirvenin ardından yurda dönen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul’daki 22. Dünya Petrol Kongresi’ne katılan Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Tillerson’la Dolmabahçe sarayında buluştu. 

Aynı günün sabahında tekrar yola çıkan Bakan Çavuşoğlu’nun bu kez durağı İslam İşbirliği Teşkilatı 44. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına ev sahipliği yapan Fildişi Sahili’ydi. 

Hem toplantılara katılan hem de bazı açılışlara katılan Bakan Çavuşoğlu, bir yandan da Bakü'de kurulacak İslam İşbirliği Teşkilatı Çalışma Merkezi'nin tüzüğünü ilk imzalayan bakan oldu. 

Mevlüt Çavuşoğlu’nun Afrika’daki bir sonraki durağı ise Liberya oldu. Dışişleri Bakanı düzeyindeki ilk resmi ziyaretinde bulunan Bakan Çavuşoğlu yaptığı görüşmelerde ikili ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulundu. 

Bakan Çavuşoğlu ertesi gün yine bir başka Afrika ülkesi Burkina Faso’ya geçti. Dışişleri Bakanı Alpha Barry ile iki ülke ilişkilerini ve işbirliğini daha da ilerletme hususunu görüşen Bakan Çavuşoğlu’nun diplomasi trafiği dudak uçuklattı. 

Ramazan Bayramı’ndan bu yana 12 bini aşkın kilometre yol yaparak 6 ülkede ziyaretlerde bulunan Bakan Çavuşoğlu, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği diplomatik performansını yine aratmadı. 


Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.