Kanal V

Bakan Çavuşoğlu, Özbekistan'da Zirveye Katılacak

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU, 10-11 KASIM 2017 TARİHLERİNDE ÖZBEKİSTAN'DA DÜZENLENECEK OLAN ÖNEMLİ BİR ZİRVEYE KATILACAK. “ORTA ASYA: TEK TARİH VE ORTAK GELECEK” TEMASI İLE DÜZENLENECEK ULUSLARARASI ZİRVE ÖZBEKİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ORTA ASYA BÖLGESEL TEMSİLCİLİĞİ ORTAKLIĞINDA DÜZENLENİYOR.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 10-11 Kasım 2017 tarihlerinde Özbekistan Semerkant'ta "Orta Asya: Tek tarih ve ortak gelecek, sürdürülebilir kalkınma ve refah yolundaki işbirliği" teması ile düzenlenecek uluslararası zirveye katılacak. 

Zireveye 10'dan fazla uluslararası kuruluş ve örgütlerin başkan ve yöneticileri ile100'e yakın uluslararası uzman ve önde gelen uluslararası medya mensuplarıyla birlikte 500'den fazla katılımcı bekleniyor.

Zirvede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan İran Afganistan Dışişleri Bakanları ile ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Güney ve Orta Asya Direktörü Lisa Curtis'te zirvede konuşma yapacak. 

Zirve katılımcılarının, Orta Asya'nın güvenliği ve kalkınması konusundaki güncel sorunlarla ilgili görüş alışverişinde bulunmaları, bunları çözüme kavuşturulması için etkili öneriler sunmaları bekleniyor.

İki gün sürecek zirvede, bölge ülkeleri arasındaki siyasi, ticari, ekonomik, yatırım, ulaştırma ve komünikasyon, su ve enerji, çevresel, kültürel ve sosyal alanlarda işbirliğini geliştirme ve güçlendirme konusu masaya yatırılacak. 

Ayrıca, uluslararası örgütler ve ortak ülkelerin bölgesel kalkınma projelerinin uygulanmasında ve Orta Asya ülkelerinin çağdaş tehditlere karşı ortak mücadele potansiyelini arttırmada yine de önemli rol oynamasını sağlama konusu da görüşülecek. 


Haber'e ait Video


DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU, ANTALYA’NIN ALANYA İLÇESİ’NDE ALAADDİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİ YERLEŞİKESİNDEKİ FAKÜLTE VE MÜZENİN TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI. TÜRKİYE’NİN…

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU ANTALYA'DA DÜZENLENİP SONA EREN TURKİSH AİRLİNES OPEN 2017 TURNUVASININ KAPANIŞINA KATILDI. BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NUN BURADA Kİ…

9 Kasım 2017 tarihinde Türkiye ve Antalya gündeminde başlıca öne çıkan gelişmeler.

9 Kasım 2017 tarihinde dünyada yaşanmış başlıca olaylar.

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.