Kanal V

Arazi Kazısından 2400 Yıllık Tarih Çıkarıldı

ARAZİSİNDE YÜKSELTME ÇALIŞMASI YAPTIRAN 40 YAŞINDA Kİ NURİ BİLGİÇ KAZI ÇALIŞMALARI SIRASINDA 2 BİN 400 YILLIK TARİHİ ESERE RASTLADI. ÇALIŞMALARI DURDURAN BİLGİÇ, YETKİLİLERE BİLGİ VERDİ VE HER VATANDAŞIN YAPMASI GEREKENİ YAPTIĞINI SÖYLEYEREK, VATANDAŞLIK DERSİ VERDİ.

40 yaşındaki Nuri Bilgiç Demre'ye bağlı Köşkerler Mahallesi Dere mevkiinde yükseltme çalışması yaptığı arazisinde 2 bin 400 yıllık tarihi ortaya çıkarttı. 

İş makinesiyle arazisinin kıyısından toprak alan iş makinesi operatörü bir kayaya rastladı. Operatörün durumu bildirdiği Bilgiç, kepçenin ucunda bir tarihi eser olduğunu fark ederek Demre Jandarma Komutanlığı'na haber verdi. 

Jandarma, bölgede önlem alarak durumu, Demre Likya Uygarlıkları Müzesi Müdürlüğü'ne bildirdi.Gelen Likya Uygarlıkları Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin ve arkeologlar bulunan parçanın bir kaya mezarı olduğunu belirledi.

3 arkeolog ve 8 işçinin katıldığı kazı çalışması sonunda MÖ 4'üncü yüzyılda yapıldığı belirlenen Likya kaya mezarı ortaya çıkarıldı. Myra Antik Kenti'ndeki antik tiyatronun yanında bulunan kaya mezarlarıyla aynı döneme ait olduğu tespit edilen iki katlı 5X4 metre boyutunda ki mezarın antik dönemde soyulduğu tahmin ediliyor.

Mezarın Likya mimarisiyle yapıldığı ve ana kayaya oyulduğu belirlendi. Tek odalı ve üç kapılı şeklinde yapılan mezarın MS 6'ncı yüzyılda o günkü adı 'Myros Çayı' olan bugünkü Demre Çayı'nın taşması sonucu, alüvyonlar altında kaldığı tahmin ediliyor. 

Arazi sahibi Bilgiç, "Her vatandaşın yapması gerekeni yaptık. İnşallah sonu hayırlı olur" şeklinde konuştu.

Bölgede başka mezarların olup olmadığı araştırılmaya devam ediyor. 


Haber'e ait Video


ANTALYA'NIN ELMALI İLÇESİ'NDE BAHÇEDE KAZI YAPILDIĞI SIRADA GÖÇÜK MEYDANA GELDİ. BÖLGEYE SEVK EDİLEN EKİPLER KURTARMA ÇALIŞMASI BAŞLATTI. KAZI YAPAN…

Tarsus'ta 8 aydır kazısı devam eden ve basına herhangi bilgi verilmediği için gizem yaratan kazının detayları ortaya çıktı!

Mersin' in Tarsus ilçesinde bulunan 82 Evler mahallesinde gecekondu tipi bir evde özel harekat polislerinin gözetiminde 1 yıldır süren…

6 Kasım 2017 tarihinde Türkiye ve Antalya gündeminde başlıca öne çıkan gelişmeler.

6 kasım 2017 tarihinde dünyada yaşanmış başlıca olaylar.

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.