Kanal V

Antalya Çöpten Elektrik Üretmeye Başladı

ANTALYA VALİSİ MÜNİR KARALOĞLU VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜREL, 2016 YILINDA TEMELİ ATILAN KIZILLI ENTEGRE ATIK DEĞERLENDİRME GERİ DÖNÜŞÜM VE BERTARAF TESİSİ'NDE İNCELEMEDE BULUNDU. ATIKLARDAN ELEKRİK ÜRETİMİNE BAŞLANAN TESİS ŞİMDİLİK 12 MEGAVATLIK ÜRETİM YAPIYOR. YAKMA TESİSİNİN DEVREYE GİRMESİYLE ELEKTRİK ÜRETİMİ 45 MEGAVATA YÜKSELECEK.

Kamyonların biri geliyor, diğeri gidiyor.

Antalya çöpünden elektrik üretmeye başladı.

Kasım 2016'da temelleri atılan Kızıllı Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi'ni, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel birlikte gezdi.

Deneme üretimine başlayan tesis ile ilgili çalışanlardan bilgi aldılar.

Tesiste Şu An 12 Megavat Enerji Üretiliyor

Tesiste deneme üretimi kapsamında 12 megavat elektrik üretiliyor. Projeye eklenen Yakma tesisi ile üretim kapasitesi 45 megavata yükselecek. 

Tesisler için belediye kasasından herhangi bir para çıkmadı. Aksine, Yap işlet devret modeli ile tamamlanan tesislerden belediye gelir elde edecek. 

Günde 4 bin ton çöp işleme kapasitesine sahip tesise her gün yaklaşık 2 bin ton katı atık geliyor.

Tesisin resmi açılışının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ya da Başbakan Binali Yıldırım'ın Antalya'ya gerçekleştirecekleri ilk ziyarette yapılması planlanıyor.


Haber'e ait Video


ABD'li mimar Michael Reynolds, sürdürülebilir bir yaşam için 'Earthship' adını verdiği kendi kendine yetebilen konutlar geliştiriyor.

Kepez Belediyesi’nin Çevrim Atık Toplama ve Dönüşüm A.Ş. ile yetkilendirilmiş kuruluş ÇEVKO işbirliği ile yürüttüğü ‘Ambalaj Atıkları Geri Kazanım…

ANTALYA'DA SAYILARI GİDEREK ARTAN HURDA ATIK TOPLAYAN KİŞİLERE YÖNELİK, ZABITA VE POLİS ORTAK OPERASYON DÜZENLEDİ. OPERASYON KAPSAMINDA MAHALLE İÇİNDE…

9 Kasım 2017 tarihinde Türkiye ve Antalya gündeminde başlıca öne çıkan gelişmeler.

9 Kasım 2017 tarihinde dünyada yaşanmış başlıca olaylar.

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.