Kanal V

Anıt Müzede İki Katlı Yapı Ortaya Çıktı

ANTALYA'NIN DEMRE İLÇESİ'NDE BULUNAN AZİZ NİKOLAOS ANIT MÜZESİ'NDE, BU YIL 27'NCİ YILI GERİDE KALAN KAZI ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI. ANIT MÜZESİ'NDE, İKİ YILDIR SÜRDÜRÜLEN KAZILARDA İKİ KATLI BİR YAPI VE YAPININ BÖLÜMLERİ ORTAYA ÇIKARILDI.

Aziz Nikolaos Anıt Müzesi'nde bu yıl 27'nci yılı tamamlanan kazı çalışmaları tamamlandı. Yaklaşık 2 ay süren kazı Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sema Doğan başkanlığında yürütüldü. 

 

Kazılarda 5 bilim insanı, 10 arkeoloji öğrencisi ve 13 işçi görev aldı. Bu yılki kazılarda müzenin dışında, avlunun batısında çalışıldı. Son 2 yılda tonozlu bir yapı, avlunun anıtsal giriş mekanı ortaya çıkarıldı.

Girişin iki yanında mezarlar ortaya çıktı. Bu mezarların ikisi açıldı. Mezarlardan birinde 8 kişinin gömülü olduğu tespit edildi. Mezarlar üzerinde antropologlar çalışma yaptı.

 

Duvar Resimleri Ortaya Çıktı

 

Girişin ise iki sütün ve payelerle süslü olduğu özel bir giriş olduğu anlaşıldı. Girişte din adamlarının gömülü olduğu özel bir alan olduğuda ortaya çıktı. Bulunan yapılar dışında hem batıda hem doğu tarafta yeni buluntular mevcut 

 

Açılan iki mezarda kemikler dışında bir buluntuya rastlanmadı. Tonozlu yapının girişinde duvar resimleri de ortaya çıktı.  Restore edilen bu resimlerde İsa, Meryem ve Nikolaos tasvirlerinin yer aldığı tespit edildi. 

 

Kazılarda ortaya çıkarılan buluntuların önümüzdeki yıllarda açığa çıkarılması düşünülüyor. 


Haber'e ait Video


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.