Kanal V

Altın Gününden Ulusal Fuarlara

ANTALYA'DA DEVAM EDEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI YÖREX'E TOKATLI KADINLAR DAMGA VURDU. İLKOKUL MEZUNU 60 KADIN, HAZIRLADIKLARI PROJEYLE ÖNCE AVRUPA BİRLİĞİ'NDEN HİBE ALDI, ARDINDAN DA 1 YIL BOYUNCA KURSA KATILDI. PEKMEZDEN MANTIYA, ERİŞTEDEN TURŞUYA KADAR BİR ÇOK ÜRÜN HAZIRLAYAN KADINLARIN HEDEFİ DÜNYAYA AÇILMAK.

Tokat'ın Başçiftlik ilçesinde altın günlerinde buluşan ilkokul mezunu 60 kadın, evde oturmak yerine aile ekonomisine katkı sunmak ve yöresel ürünleri tanıtmak amacıyla iş hayatına atıldı.

Tokat Başçiftlikler Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği'ne başvuran yaşları 25 ila 60 arasında değişen kadın grubu, dernek yöneticilerinin öncülüğünde "Yöresel Ürünlere Kadın Eli Değdi Aş Oldu, İş Oldu" adlı proje hazırladı.

Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi Hibe Programı kapsamında projeleri kabul edilen kadınlar, bir yıl boyunca aile içi şiddet, sağlıklı beslenme, tüketici hakları, İngilizce, evlilik hukuku, iş güvenliği, girişimcilik ve yöresel ürünler gibi bir çok konuyla ilgili eğitim aldı. 

Kursların sonunda sertifika almaya hak kazanan 60 ev kadını, dernekte kendileri için oluşturulan bölümde, küçük gruplar halinde yöresel ürünler hazırladı.

Yabani armut ve kuşburnu pekmezi, erişte, mantı, turşu, reçel gibi birçok yöresel yiyecek hazırlayan kadınlar, Türkiye'nin farklı illerindeki fuarlara katılarak, ürünlerini sergiliyor.

Avrupa Birliği onayladı ve onlarında önü açıldı. Çeşitli fuarlarda olduğu gibi Antalya'da bu yıl 8'incisi düzenlenen Yöresel Ürünler FuarıYÖREX'te  ürünlerini tanıtılar. 

Kadınlar kooperatif kurarak hazırladık yöresel ürünleri Türkiye geneline satmayı hatta ihraç etmeyi hedefliyor. 


Haber'e ait Video


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da 8'inci Yöresel Ürünler Fuarı'na katıldı. YÖREX'le ilgili hayallerinin olduğunu ve tarım ürünlerinin yurt dışına…

Antalya Ticaret Borsası'nın (ATB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) desteğiyle bu yıl 8'incisi düzenlediği Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX)…

ANADOLUNUN BİRİKİMLERİNİ YAŞATMAK, ONLARA DEĞER KAZANDIRMAK AMACIYLA ANTALYA TİCARET BORSASI ÖNCÜLÜĞÜNDE BU YIL SEKİZİNCİSİ YAPILAN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI 2.…

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.