Kanal V

Akdeniz Üniversitesi'nde Organ Nakli

TÜRKİYE'NİN İLK YÜZ VE RAHİM NAKLİNİN GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ORGAN NAKLİ MERKEZİ'NDE, 35 YILDA 4 BİN 76'SI BÖBREK, 449'U KARACİĞER OLMAK ÜZERE 5 BİN 602 ORGAN VE DOKU NAKLİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ. BU BAŞARIYLA İLGİLİ DE BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ. İŞTE HABERİN DETAYLARI

Yaklaşık 35 yıldır organ nakli gerçekleştirilen Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi'nde, bugüne kadar 4 bin 76 böbrek, 449 karaciğer, 91 kalp, 78 pankreas, 900 kornea ve Türkiye'de ilk olan 5 yüz, 2 çift kol ve bir rahim nakli yapıldı.

Türkiye'nin farklı illerinden ve yurt dışından gelen hastalar, merkezde farklı alanlarda yapılan nakillerle yeniden sağlığına kavuştu. 

Yıl içerisinde 5 bininci karaciğer ve böbrek nakli için çalışmalarını sürdüren Organ Nakli Merkezi'nde basın toplantısı düzenlendi.

 

Üniversite Hastanesi Başhekimi ve Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı da zorluklara göğüs gererek, ekip olarak önemli çalışmalar yaptıklarını belirtiyor. Merkezin 35'inci yılını kutladıklarını vurgulayan Aydınlı, şunları kaydetti.

 

Gerçekleştirdikleri organ naklinin yüzde 80'inin canlı vericilerden yapıldığını aktaran Aydınlı, organ bağışı çağrısında bulundu.

 

Türkiye'nin ilk yüz, kol ve bacak naklini yapan Prof. Dr. Ömer Özkan da büyük bir ekip olduklarını ve dünyada en çeşitli organ nakli yapan merkez durumunda olduklarını anlattı.

 

Özkan, hem kendi hem Türkiye'deki organ merkezlerinin klinik anlamda çok iyi ancak deneysel olarak çok kötü olduklarını dile getirerek, üniversiteye biran önce araştırma merkezi kurulması gerektiğine işaret etti. 

 

Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Ömer Bayezid de kalp yetmezliğinin en önde gelen ölüm nedenlerinden birisi olduğunu ifade ederek, Akdeniz Üniversitesinin en çok yapay kalp operasyonu yapan hastanelerden biri olduğunu dile getirdi.

 

 

HABER: BEGÜM AKSOY

KAMERA: ÖZGÜR ÜRGÜN


Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.