Kanal V

18 Yaşından küçüklere Gelin Saçı Yasağı

Hayata geçirilecek olan uygulama ile kentteki kadın kuaförlerinde 18 yaşından küçüklere gelin saçı ve makyajı yapılmayacak. Proje ile çocuk yaşta evliliklerin önüne geçilmesi hedefleniyor.


Ülkede toplumsal bir sorun haline gelen 18 yaşından küçük kız çocuklarının evlendirilmesinin önüne geçmek isteyen Gaziantep Barosu Çocuk Hakları Merkezi, bir proje hazırladı. Merkez ile kadın kuaförleri arasında hayata geçirilecek uygulama kapsamında kentteki bütün kadın kuaförlerine üzerinde "Bu işyerinde 18 yaşından küçüklere gelin başı ve makyajı yapılmaz" yazılı afişler asılacak.
Proje ile ilgili bilgi veren Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Deniz Kütük Duran, "İlk olarak Yalova’da başlatılan uygulamayı biz de benzer olayların sıklıkla yaşandığı bölgemizde hayata geçirmek istedik. Merkezimizdeki üyelerle birlikte aldığımız kararı Gaziantep Barosuna sunduk. Baro da bu kararımızı olumlu olarak değerlendirdi. Biz de çocuk gelinlerle ilgili hazırladığımız afişi resmi yazı ile birlikte Kuaförler Odasına gönderdik. Kuaförler Odasının da böyle toplumsal duyarlılık projesine destek vereceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.
Diğer yandan kentteki kadın kuaförleri de projenin olumlu olduğunu ifade etti. Kuaförlerden Umut İlbaylı, "Çok güzel bir proje, hayata geçtiği taktirde çok başarılı sonuçlar alınır. Bizim de daha önce başımıza gelmişti. 15-16 yaşlarında bir kız çocuğunu evlendiriyorlardı. Aile baskısından dolayı kız korktuğu için yetkili makamları aramaya korkuyordu. Biz kızı burada ikna edip polisi arattık ve kızın düğünü iptal oldu. Kız çocukları için aile şiddetinden dolayı korktuğu için tekrar arayamıyor" diye konuştu.
Projenin, başarılı olması durumunda berberler ve terzilerde de hayata geçirilmesi bekleniyor.
 Elazığ’da 87 yaşındaki Güllü Nine, bir yıl önce kaybolan ve yapılan aramalara rağmen bulunamayan 6 çocuğunun babası 67 yıllık…

Günün önemli gelişmelerini sizler için derledik.

Şarkıcı Murat Dalkılıç ile aşk yaşayan Hande Erçel'den, sevgilisine 'düğün fotoğrafı' uyarısı geldi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "2017’deki buhranların 2018’de hız kesmesi yürekten arzumdur.


HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: İHA

Editör: Kanalv Editör 3

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.